Zrównoważony rozwój

"Naszą ideą zrównoważony rozwój"

Pod takim hasłem odbyła się uroczystość w dniu 22.04.2006r. w Miejskim O¶rodku Kultury w Koszalinie zorganizowana przez nas, czyli przez Przedszkole nr 15 w Koszalinie. Ten dzień nie był dniem przypadkowym, ponieważ zależało nam na tym, aby tak ważna uroczystość odbyła się w dniu szczególnie związanym z ekologią, a jak wszyscy wiemy 22 kwietnia jest "Dniem Ziemi". Dla nas ekologów to bardzo ważny dzień, a teraz ten dzień nabrał jeszcze większego znaczenia dla społeczności naszego przedszkola.

Celem naszej uroczystości była chęć upowszechniania i propagowania treści proekologicznych, a zwłaszcza idei zrównoważonego rozwoju, która nam jest bardzo bliska, albowiem jesteśmy jedyną placówką oświatową w Koszalinie, która zakwalifikowała się do programu "Zielony Certyfikat" i jesteśmy w trakcie realizacji przedsięwzięcia pod hasłem "Ptasia gospoda pod rokitnikiem". Mamy nadzieję, że realizacja tego przedsięwzięcia doprowadzi naszą placówkę do otrzymania "Zielonego Certyfikatu". Jednym z kroków w kierunku tego celu była zorganizowana przez nas uroczystość, na którą zaprosiliśmy bardzo ważnych dla nas gości z władz miejskich i starostwa powiatowego, organu prowadzącego, kuratorium oświaty, firm i instytucji współpracujących z nami właśnie na polu realizacji działań proekologicznych oraz naszych rodziców i dzieci bez których nie udałoby się nam zrealizować zaplanowanych przedsięwzięć. W przygotowaniu części artystycznej pomogły nam zaproszone przez nas trzy inne koszalińskie Przedszkola nr 7, 12, i 34, które podobnie jak my szerzą idee ekologiczno - przyrodnicze.

Podczas uroczystości chcieliśmy przybliżyć naszym gościom, a było ich bardzo wielu, wszystkie 400 miejsc w sali kinowej było zajętych, koncepcję rozwoju zrównoważonego oraz pochwalić się naszymi działaniami i osiągnięciami właśnie na tym polu, co uczyniliśmy poprzez prezentację multimedialna, w przygotowaniu której pomogli nam członkowie Fundacji Nauka dla Środowiska. W tym celu został również wydany okolicznościowy numer naszej gazetki pt. "Nowinki z 15-stki", którą każdy gość otrzymywał przy wejściu na salę. W całą uroczystość zaangażowani byli również nasi rodzice, którzy uświetnili wszystko swoimi występami: śpiewem, recytacją czy grą na skrzypcach. Nie zawiodły również dzieci, które wspaniałymi występami sprawiły, że serca naszych gości nie raz mocniej zabiły, a wielu z nich nie kryło łez wzruszenia. Spotkanie to odbiło się również szerokim echem w lokalnych mediach, relacje z naszej uroczystości ukazały się w dzienniku "Moje Miasto", w Radiu Koszalin oraz telewizji kablowej "Max".

Nasza uroczystość miała uświadomić jak wiele na polu ekologii i zrównoważonego rozwoju robimy w naszej placówce już od dłuższego czasu oraz miała zapoznać z ideą proekologiczną, którą pragniemy "zaszczepić" naszym wychowankom w myśl słów piosenki "Podaj dłoń", która jest bliska naszym działaniom i stała się mottem przewodnim naszej uroczystości

"niebo płacze to zatrute łzy,
a z kominów bije czarny dym,
ratuj Ziemię swą,
bo inni też żyć na niej chcą,
chcą zbudować swój szczęśliwy dom"

Pozostaje nam mieć nadzieję, że te treści pozostaną długo w sercach naszych wychowanków, kiedyś już jako dorośli ludzie będą potrafili w praktyce realizować koncepcję zrównoważonego rozwoju i będą w pełni świadomi swoich działań i ich konsekwencji dla przyszłych pokoleń. Pragniemy, aby byli "mądrze" odpowiedzialni za losy naszej planety i istot na niej żyjących.